Ile kosztuje wydruk 3d?

money-367973_1920

Drukowanie przestrzenne dla wielu osób jest nowością. Choć drukarki działające w technologii 3D tworzone i sprzedawane są już od dawna, dopiero teraz tak naprawdę wiele osób może pozwolić sobie na ich zakup. Powstało bowiem wiele firm, które produkują tego typu sprzęt, pojawiły się również łatwo dostępne filamenty, a drukarki mają znacznie niższe ceny niż jeszcze kilka lat temu. Czy jednak druk się opłaca? Czy warto kupować własną drukarkę 3D? Ile kosztuje wydruk 3D?

Jeżeli samemu …

Druk 3D, choć staje się coraz bardziej popularny, a ceny drukarek spadają, nie jest jednak tani. Kupując drukarkę trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Nie jest to tez jednorazowy wydatek – drukarka 3D potrzebuje bowiem materiału, który będzie wykorzystywała do drukowania, a także odpowiedniego projektu. Filamenty nie są tanie – za jeden kilogram trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – oczywiście wszystko zależy od jego rodzaju. Czym bardziej wartościowy materiał, tym cena może być naprawdę wysoka. Koszt wydruku to również pobierana energia, tym bardziej, że druk 3D nie jest szybki.

Lepiej zlecić

W druku 3D specjalizuje się wiele firm. Mają one sprzęt doskonałej klasy oraz potrafią wykonać profesjonalne projekty. Ile kosztuje wydruk w takich centrach druku? Niestety, na takie pytanie nie da się odpowiedzieć – wszystko zależy od rodzaju filamentu, stopnia skomplikowania projektu, a także ilości modeli. Polacy coraz częściej korzystają z takich rozwiązań, ceniąc sobie prawdziwą oryginalność i innowacyjność.

Jeżeli potrzebujesz drukarki do pracy, z pewnością sprawdzi się idealnie. Jeżeli jednak myślisz, że przyda Ci się ona jako kolejny gadżet lub sprzęt domowy, dzięki któremu szybko wydrukujesz np. zepsutą część, może okazać się, że wcale nie będzie Ci się to opłacało. Wydruk pojedynczych rzeczy nie jest jeszcze bardzo tani – niekiedy zamiast kupować drukarkę do pojedynczych prac, lepiej wydruk po prostu zlecić. W swoim mieście z pewnością znajdziesz centrum druku 3D!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *